Ангиографската система открива нови възможности за по-бързо, прецизно и безопасно лечение на нашите пациенти
24.06.2025г.
Д-р Сашко Жежовски е инвазивен кардиолог в Клиниката по кардиология на МБАЛ „Бургасмед“. Завършва медицина през 2010г. в МУ - Стара Загора. Придобива специалност по кардиология и инвазивна кардиология в периода 2015-2016г. Повече от 10 години работи като инвазивен кардиолог в СБАЛК – Ямбол, а от 2019г. до 2024г. е част от екипа на Сърце и мозък – Бургас, където оглавява сектора по Ендоваскуларно лечение на сърдечносъдовите заболявания. Притежава сертификати по ехокардиография – фундаментално и експертно ниво, интервенционална кардиология и електрокардиостимулация. Преминава редица обучения и специализации в Англия, Германия, Дания, Турция и др., с които усъвършенства уменията си в областта на целия спектър от атеросклеротични съдови заболявания и усложнения.
Със стратегическо вложение в последно поколение ангиографска система Siemens Healthineers Artis One Edition X, МБАЛ „Бургасмед“ се позиционира сред технологичните лидери в интервенционалната кардиология и съдова медицина в региона на Бургас. Така доц. Лиляна Мирчева определя значението на обновяването на технологичния арсенал в ръководената от нея Клиника по кардиология в болницата. Стремежът ни е да предоставяме на пациентите си най-съвременното лечение и диагностика, допълва тя.
По същество за характеристиките, възможностите и преимуществата на тази система разговаряме със завеждащия Ангиографския сектор в клиниката д-р Сашко Жежовски.
Д-р Жежовски, как нововъведената ангиографска система допринася за прецизната диагностика и лечение на сърдечносъдовите болести и какви са нейните параметри?
С въвеждането на Artis One Edition X и с подкрепата на нашия отдаден екип МБАЛ „Бургамед“ се превръща в референтен център за инвазивна диагностика и лечение в Югоизточна България. Пациентите от тези части на страната вече не трябва да пътуват до столицата, за да получат интервенционална грижа по световни стандарти. Новата ангиографска система е първа по рода си както за нашата болница, така и за лечебните заведения в региона и е предназначена основно за нуждите на отделенията по инвазивна кардиология и съдова хирургия. Системата дава възможност за извършване на сложни интервенции с изключителна точност и безопасност – при значително по-ниско лъчево натоварване и с възможност за 3D визуализация в реално време.
Това е втори апарат за клиниката, но с какво новото поколение апаратура е по-различна?
Ангиографската система открива нови възможности за по-бързо, прецизно и безопасно лечение на нашите пациенти. За нас това е инвестиция в бъдещето на медицината в Бургас. А за пациентите предимствата са по-кратка и по-малко инвазивна процедура, по-нисък риск от усложнения, по-ниски дози рентгеново облъчване, възможност за диагностика и лечение в един етап и бързо възстановяване с по-кратък болничен престой.
На колко пациенти месечно се налага ангиографско изследване?
Броят на пациентите със сърдечносъдови заболявания лавинообразно нараства. Прави впечатление подмладяване на заболявания като нестабилна ангина пекторис (прединфарктно състояние) и инфаркт на миокарда. Средно на месец през ангиографския сектор преминават около 150-180 пациента с различна изява на атеросклеротична съдова болест - коронарна, периферна и каротидна.
Какви са предимствата на инвазивната диагностика и какво повече „вижда“ ангиографът в сравнение с другите образни системи?
Ангиографията е инвазивна методика, даваща възможност за оценка на артериите от различни съдови области. Тя представлява „поглед отвътре“ и е един от най-точните методи за диагностика на атеросклерозата в различните съдови басейни.
Може ли да се използва при спешни състояния?
Коронарната ангиография с последваща първична ангиопластика (стентиране) са в основата на съвременното спешно лечение на миокардния инфаркт. От както тази методика навлезе широко в клиничната практика и със създаването на достатъчно гъста мрежа от ангиографски лаборатории, животът на пациентите с исхемична болест на сърцето вече не е толкова застрашен.
Кои са болестите на сърцето, които най-често откривате чрез това изследване?
Ангиографията е метод за оценка наличието на атеросклеротични плаки в съдовете на сърцето, сънните артерии, бъбречните артерии, периферните артерии на мозъка и тн. По отношение на сърцето, методиката се ползва най-често при изява на гръдна болка при физическо усилие и/или в покой.
За какво интервенционално лечение се използва също системата?
В обновената ангиографска лаборатория могат да бъдат прилагани почти всички съвременни методи за оценка и лечение на коронарни и периферни артерии. Апаратурата дава възможност за извършване на коронарна ангиография и стентиране, хемодинамична оценка на стенозите (запушванията на артериите) чрез FFR оценка на коронарния кръвоток, вътресъдова ултразвукова диагностика (IVUS), каротидни и периферни съдови интервенции, ендоваскуларни терапии и др.